Moda Fotoğrafçısı

Moda Fotoğrafçılığı

Fotoğraf çekmek, herkesin sürekli olarak yaptığı ve keyif aldığı bir uygulamadır. Aslında sıradan bir iş olmamakla beraber, çekilen fotoğrafın da bir amaca hizmet etmesi gerekmektedir. İnsanların özel anlarını, mutluluklarını ve önemli zaman aralıklarını kalıcı bir hatıra haline getirmesini sağlayan fotoğrafçılık mesleği; gelişen ve değişen entelektüel yaşamdan kendi payına düşeni almıştır. Son zamanlarda en çok merak edilen mesleklerden bir tanesi olan moda fotoğrafçılığı, gençlerin popüler tercihlerinden birisidir. Moda fotoğrafçılığı hakkında bilgi almak, moda fotoğrafçılığının detaylarını öğrenmek ve derinlik kazandıracak bilgilere sahip olmak isteyen herkesin faydalanacağı bir yazı sizleri beklemektedir. Moda fotoğrafçılarının öncelikle fotoğrafçı, sonra ise moda fotoğrafçısı olduğu unutulmamalıdır.

Moda Fotoğrafçılığı Nedir?

Hayatımızdaki en önemli unsurlardan bir tanesi olan görsellik, aynı zamanda reklam ve pazarlama için de kullanılan bir detaydır. Bu yüzden genel olarak moda fotoğrafçılığı nedir sorusuna cevap arayan kişilerin, daha geniş perspektifte bir bakış açısına sahip olmaları gerekir. Moda kaynaklı fikirlerin fotoğrafçılıkla birleştirilmesi ve insanları etkilemesi için ortaya çıkan mesleğin adına literatürde moda fotoğrafçılığı denilmektedir.

Moda Fotoğrafçısı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Moda fotoğrafçısı olmak, aslında öncelikle iyi bir fotoğrafçının temellerini atmaktan geçmektedir. Fotoğrafın doğru ve estetik bilgilerini alanların, bu bilgilerin teknik uygulamasını öğrenmesi sayesinde bir altyapıları oluşacaktır. Moda fotoğrafçılığı, normal fotoğrafçılığı göre çok farklı alt başlıkları içerisine alan bir meslek türüdür. Çünkü modanın takip edilmesi ve insanların psikolojik olarak moda ürününden etkilenmesini sağlayacak etkenlerin bilinmesi gerekecektir. Fotoğrafın çekim açısından kıyafetin renk düzenine kadar, her türlü konu moda fotoğrafçılarını etkileyen unsurlardır. Moda fotoğrafçısı olmak isteyen kişilerin önünde birkaç farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi, üniversitelerin lisans bölümlerinde fotoğrafçılık okumak ve sonradan ilgi alanının modaya çevirmektir. Bu tarz bir ilerleme imkanı olmayan kişilerin de, moda fotoğrafçılığı kurslarına giderek bu eksiklerini tamamlamalarının da imkanı bulunmaktadır. Fotoğraf atölyelerinden moda ile ilgili olanların, teknik anlamda ders verdikleri bilinmektedir. Eğitim veren kursların ve kurumların arasında Boğaziçi Mezunlar Derneği ve Moda Akademileri gibi değerli markalar da bulunmaktadır.

İyi Bir Moda Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Moda fotoğrafçılığı, uzman fotoğrafçıların bile bazı durumlarda yetersiz kaldığı bir alandır. Çünkü moda fotoğrafçılığı da, kendi içerisinde sağlam bir disiplin ve doğru bir profesyonelleşme içermektedir. Moda fotoğrafçıları arasından başarılı olanların listesine bakıldığında, hepsinin kendisini çok farklı alanlarda geliştirdiği görülmektedir. Aslında moda fotoğrafçılığının tek işi fotoğraf çekmek ve bunu bazı programlarla düzeltmek değildir. İyi bir moda fotoğrafçısının donanımlı ve genel kültür açısından dolu olması gerekmektedir. İyi bir fotoğraf tekniğinin yanında, bu tarz bir donanımın eklenmesiyle; doğru bir meslek altyapısı oluşturulacaktır. Sırada iyi bir moda fotoğrafçılığı yapmak için bilinmesi gereken bazı konularla alakalı bilgiler verilecektir.

Doğru Bir Prodüksiyon

Moda fotoğrafçılığının en temel gereksinimlerinden bir tanesi, doğru bir prodüksiyon yardımıyla çalışmak olacaktır. Prodüksiyon içerisindeki bütün detaylar doğru şekilde konumlandırılmalı ve ekip içerisinde tam bir takım ruhu yakalanmalıdır. Çekim mekanında, her zaman öncelikle moda fotoğrafçısının bir kontrolü olması gerekir. Dekorla ilgili eksiklikler saptanmalı ve fotoğraf çekimi yapılacak alanın ihtiyaçları önceden belirlenmelidir. Çekim yapılacak alanın, fotoğraf makinesi yardımıyla önceden basit ve özensiz fotoğrafları çekilir. Bu sayede çekim gününde; doğru açılar, ışık kullanımı ve objektif açısından başarı sağlanacaktır.

Modayı Takip Etmek

Moda fotoğrafçılığının temel noktası sadece fotoğraf çekmek değil, aynı zamanda modanın da en sıkı takipçisi olmaktır. Çünkü fotoğraf çekimi esnasında uygulanacak teknikler, moda ile bağlantısı kurulduğunda çok doğru sonuçlar verecektir. Moda fotoğrafçılarının amacı, kullandıkları moda unsurunun insanlarda daha kalıcı olmasını sağlamaktır. Trende en uygun şekilde fotoğraf çekmek için de, modanın bütün detaylarından anlamak gerekecektir. Sosyal medya sayesinde büyük modacılar takip edilir ve moda bloglarından güncel bilgiler alınabilir. Bu sayede çok başarılı bir moda fotoğrafçısı olmanın adımları atılacaktır.

Fotoğraf İşleme Başarısı

İyi bir fotoğraf çekmek, moda fotoğrafçısının son işlemi değildir. Çünkü fotoğrafın başarılı olması için, en doğru şekilde işlenmesi gerekecektir. Literatürde Retouch olarak geçen bu uygulama sayesinde, fotoğraflar olduğundan daha güzel ve düzenli bir hale getirilecektir. Elde iyi bir malzeme olmasıyla beraber, artık onu işlemesi eğlenceli bir adım olacaktır. Baskı ve dijital basım sonrasında, fotoğrafların nasıl görüneceği, moda fotoğrafçıları açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı; bilgilerin sadece fotoğraf çekme aşamasında sınırlı kalmaması ve fotoğrafçılığın bütün detaylarını içerecek şekilde geliştirilmesi gerekmektedir.

Comments

comments

Sosyal Medyada Paylaş

Nurettin Yıldırım

Nurettin Yıldırım Özel gün fotoğrafçısı Whatsapp iletişim : 0535 3000071