LOADING

MODA FOTOĞRAFÇISI KAAN ALTINDAL İLE FOTOĞRAF ÜZERİNE RÖPORTAJ

Kas 14th, 2018

MODA FOTOĞRAFÇISI KAAN ALTINDAL İLE FOTOĞRAF ÜZERİNE RÖPORTAJ

Nurettin Yıldırım : Biraz kendinizden bahseder misiniz?
Kaan Altındal : Ben Kaan ALTINDAL. İstanbul’da doğup büyüdüm ve fotoğrafçılığın farklı alanlarında yıllarca yaptığım çekimler sonrasında şimdi moda, portre, sanat ve düğün tarzında fotoğraflar çeken bir fotoğraf tutkunuyum.

Nurettin Yıldırım : Ne kadar zamandan beri fotoğraf çekimleriyle uğraşıyorsunuz?
Kaan Altındal : 7 senedir dslr ile çekim yapıyorum. Kendimden bahsederken de söylediğim gibi, farklı alanlarda yıllarca çekimler yaptım ve son olarak yaptığım model-portre çalışmalarını da 3 senedir yapıyorum.

Nurettin Yıldırım : İlk fotoğraf makinenizi elinize ne zaman aldınız?
Kaan Altındal : İlk dslr makinemi 2011 senesinde Nisan’ın son haftasında almıştım(Nikon D90) ama öncesinde kompakt ve dslr-like makinelerim oldu.

Nurettin Yıldırım : Neden fotoğrafçı olmak istediniz ve sizi buralara kadar sürükleyen ne oldu?
Kaan Altındal : Tutku. Başlarda büyük bir tutkuyla heves edip bu yolda kendince iyi adımlarla ilerledikten sonra insan daha da iyisini ve sonraki adımlarını yapmak istiyor.

Nurettin Yıldırım : Gününüzün ne kadarını fotoğrafa ayırıyorsunuz?
Kaan Altındal : Büyük bir bölümünü. Çekim olmasa bile Photoshop ve fotoğraf platformlarında zaman harcıyorum.

Nurettin Yıldırım : Çektiğiniz bir fotoğrafın ‘iyi’ olduğunu nasıl anlıyorsunuz?
Kaan Altındal : Çekim esnasında zaten önce kafada çekiyorum ve hoşuma giden doğrultuda çekimleri yaptıktan sonra bilgisayarda detaylıca incelerken anlıyorum.

Nurettin Yıldırım : Profesyonel Fotoğrafçı olmanın zorlukları nelerdir?
Kaan Altındal : Çevrene karşı olan zorluğu da var, etrafa karşı olan zorluğu da var, dış çekimlerde insanlara karşı olan zorluğu da var, ve farklı alanlarda fotoğraf çekimleri yapan herkese farklı zorluklar var. Saymakla bitmez.

Nurettin Yıldırım : Çektiğiniz fotoğraflarda yansıtmak istediğiniz nelerdir
Kaan Altındal : Belgesel-portre-sokak tarzı fotoğraf çekiyorsam kompozisyon ve renkler/tonlar bir bütün olmalı. Benim düşüncem fotoğraf yalnızca iyi bir an/olay/kare yakalamak değil, aynı zamanda çarpıcı tonlarla da bunu desteklemektir.
Bu, fotoğrafın diğer alanlarında da geçerli. Düğün, makro, sokak, portre, moda, manzara, belgesel, mimari, vs vs.
Ben de fotoğraflarımda öncelikle düzgün tonlamalar yansıtmaya çalışıyorum ve gerek kullandığım mekanın çevresindeki renkleri, objeleri, mimarileri kullanarak; gerek ise modeli fotoğrafın akışına göre pozlandırarak ve kıyafetler ile
bu kompozisyona destek olarak çalışmalarımı oluşturuyorum.

Nurettin Yıldırım : Genelde Nerelerde çekimler yapıyorsunuz , Bu mekanlarda sorunlar yaşıyor musunuz?
Kaan Altındal : Genellikle dış çekimler yapıyorum ve sorunlar yaşadığım oluyor tabii ki. Dış mekanda iç çamaşırı çekimi yaptığımda da sorun yaşadım, yırtmaçlı bir elbise ile çekim yaptığımda da. Bazen kullandığım mekan çevresindeki
dükkan sahipleri bile sorun çıkartabiliyorlar.

Nurettin Yıldırım : Peki, eline makine alan fotoğrafçısı oluyor sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kaan Altındal : Had bilmemekten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Hobi için de fotoğraf çekilebilir, meslek olarak seçtikten sonra da fotoğraf çekilebilir; fakat meslek olarak seçmek için de belli bir altyapının olması şarttır.
Günümüzde o altyapıya sahip olmadan fotoğrafçı olmak isteyen insanların sayısı altyapısı olanlardan ne yazık ki daha fazla. İnsanlar bu mesleği “ben de yapabilirim, fotoğraf çekmekte ne var ki?” diye görüyor ve o yüzden
bir makine edinip bu işe başlıyorlar ama sonradan o kadar kolay olmadığını görüp yalnızca biraz gelişip müşteriler almaya devam ediyorlar. Sonuç? Tahmin edersiniz.

Nurettin Yıldırım : Çekimlerde yaşadığınız en komik ve en kötü/şansızlık diyelim yaşadığınız bir olayı paylaşabilir misiniz?
Kaan Altındal : Komik anılarım illa ki vardır, fakat şu anda hatırlayamadım. Genelde modellerim bayan oluyor ve pozları verdirirken dışarıdan komik görünebiliyorum 🙂 Şanssızlık olarak da mekanlarda yaşadığım sorunlardan bahsetmiştim, yine bunu söyleyebilirim.

Nurettin Yıldırım : Sosyal medyanın mesleğinize katkısı oluyor mu? Ve takipçilerinize hangi sosyal medya ağı tarafından ulaşıyorsunuz?
Kaan Altındal : Oluyor. Facebook, 500px, Instagram, Vk aracılığı ile ulaşıyorum.

Nurettin Yıldırım : Blog siteleri hakkında ne düşünüyorsunuz takip ettiğiniz bloglar varmı
Kaan Altındal : Blog siteleri Youtube günümüzdeki kadar yaygın değilken öğretici ve keyif verici bilgi birikim paylaşımları yapıp haberler veren güzel siteler topluluğu diyebilirim. Takip ettiğim blog siteleri için de
senin siten olan nurettinyildirim.com diyebilirim ve birkaç fotoğraf makinesi satış platformunun blog sitelerini söyleyebilirim. Çok da fazla blog sitesi takipçisi olduğumu söyleyemem.

Nurettin Yıldırım : Sosyal medya Hesaplarınız nelerdir
Kaan Altındal :
https://www.facebook.com/KNLTNDL
https://500px.com/kaanaltindal
https://instagram.com/k.a.photo
https://vk.com/kaanaltindal
http://35photo.ru/knltndl
https://gurushots.com/kaan.altndal/photos
https://tr.pinterest.com/knltndl/
Bu güzel  sohbetin ardından sizleri Kaanl ALTINDAL’ın birkaç eseriyle başbaşa bırakalım 🙂