Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/customers/webs/nyfoto/wp-content/themes/uno/cosy-framework/theme-options/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 376 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/customers/webs/nyfoto/wp-content/themes/uno/cosy-framework/theme-options/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 398 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/customers/webs/nyfoto/wp-content/themes/uno/cosy-framework/theme-options/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 416 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/customers/webs/nyfoto/wp-content/themes/uno/cosy-framework/theme-options/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 420 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/customers/webs/nyfoto/wp-content/themes/uno/cosy-framework/theme-options/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 447 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/customers/webs/nyfoto/wp-content/themes/uno/cosy-framework/theme-options/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 459 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/customers/webs/nyfoto/wp-content/themes/uno/cosy-framework/theme-options/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 478 Mezuniyet Fotoğraf Çekiminde Ne Giyilir - Nurettin Yıldırım - Fotoğraf Sanatçısı Mezuniyet Fotoğraf Çekiminde Ne Giyilir - Nurettin Yıldırım - Fotoğraf Sanatçısı

LOADING

Mezuniyet Fotoğraf Çekiminde Ne Giyilir

Kas 26th, 2018

Mezuniyet Fotoğraf Çekiminde Ne Giyilir?

Mezuniyet her eğitim safhasının sonunda unutulmaz anıların yaşandığı günlerdir. Özellikle lise ve üniversite mezuniyetleri daha özel ve önemli günlerdendir. Tüm mezuniyet dönemlerinde genellikle yıllıklar ve mezuniyet için fotoğraf çekimleri yapılmaktadır. Bu çekimler için giyilecek kıyafetlerin seçimi genelde sorun olduğundan, mezuniyet fotoğraf çekiminde ne giyilir soruları ile internet ortamında sıkça karşılaşılmaktadır. Özellikle bu çekimler insanın hayatı boyunca bir defa gerçekleştiğinden ve tekrar o günlere dönüp aynı fotoğrafı çektirme imkanı olmadığından, fotoğrafların çok güzel olması istenmektedir. Fotoğrafların iyi çıkması ise uygun bir kıyafet seçimi sayesinde gerçekleşmektedir.

Lise Yıllık Çekimleri İçin Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Liselerin son sınıf bitimine yakın bir anı olarak saklanması maksadı ile yıllıklar hazırlanmaktadır. Bu maksatla, okullar genellikle lise yıllık çekimleri için kıyafet zorunluluğu getirmektedir. Birçok okul genellikle lisenin kendi kıyafetini şart koşarlar, bazı liseler ise mezuniyet cübbesi ile bu çekimleri yapmaktadır. Cübbeler genellikle lacivert olduğundan içine daha açık renklerde (tercihen beyaz ve gri gibi) kıyafet giyilmesi gerekmektedir.

Eğer okul yönetimi kıyafet için şart koşmamış ise bu seferde kıyafet seçimi problemi yaşanmaktadır. Erkekler için en uygun olan daha resmi bir görünüm kazandıran ceket, gömlek ve kravat üçlüsü ideal bir seçim olmaktadır. Daha serbest bir kıyafet seçilecek ise, mezuniyetler yaz aylarında olduğu için kısa kollu ve yakalı tişörtler uygun olmaktadır. Kızlar içinde ceket, gömlek ve kravat iyi bir tercih olmakla beraber, fotoğrafta görüntüyü bozmayacak sade ve az renkli kıyafetlerin seçilmesi daha iyi bir görüntü sağlamaktadır.

Lise Mezuniyet Çekimlerinin Olmazsa Olmazı, Cübbeler

Lise mezuniyetlerinde cübbe giymek bir batı geleneği olsa da, ülkemizde de hemen hemen her lise mezuniyet çekimlerinde yaygın olarak giyilmektedir. Herkesin mezuniyet fotoğraflarında mutlaka bir cübbeli fotoğraf bulunmaktadır. Cübbeler fotoğraflarda daha ön plana çıktığından güzel bir görünüm sağlamaktadır. Bu yüzden cübbeli olarak değişik poz ve mekanlarda bolca çekim yaptırılmalıdır. Özellikle stüdyo çekimlerinde cübbe daha güzel pozlar sağlamaktadır. Cübbe giyerken en önemli husus ise, cübbenin çok iyi ütülenmiş olmasıdır çünkü kırışıklıklar cübbede daha belirgin olmaktadır.

Cübbenin Altına Ne Giyilmeli?

Cübbenin altına giymek için kıyafet seçimi iki yönden değerlendirilmelidir. Bu kıyafet öncelikle cübbe ile uyumlu olmalı, ayrıca cübbesiz çekimler de yapılacağından ve kıyafet değiştirmeye zaman olmadığından, cübbesiz çekimlere de uygun olmalıdır. Erkekler için cübbenin altına giyilecek en uygun kıyafet gömlek ve kumaş pantolon olmaktadır. Özellikle beyaz ve açık mavi gömlekler ile siyah ve koyu gri pantolonlar cübbeli ve cübbesiz ideal kombinler oluşturmaktadır. Kızlar için ise açık tonlarda şifon, keten ve viskon bluz ile canlı renklerde kısa etekler cübbenin altında güzel durmaktadır. Ayrıca diz üstünde olan canlı renklerdeki elbiseler de cübbenin altında şık durmakta ve cübbesiz çekimler için de uygun olmaktadır.

Serbest Kıyafetler de Tercih Edilebilir

Mezuniyet fotoğraf çekimlerinde daha rahat hareket etmek ve yeni bir kıyafet almak istemeyenler ise, tişört ve kot pantolon ile de çekimleri yaptırmaktadır. Genellikle albümlerde yer alacak fotoğraflar için çok uygun olmasa da, uygun renk seçimleri ile yapılacak bu kombinler genellikle erkekler tarafından tercih edilmektedir.

Zıt Renkli Kombinler Yapılmalı

Fotoğraf çekimleri için seçilecek kombinlerin zıt renklerden oluşması, daha güzel fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Eğer kızlar seçimini elbiseden yana yapacaklarsa, bu seferde cübbe ile kontrast oluşturacak renkler seçmelidirler. Hem erkekler hem de kızlar bembeyaz kıyafetlerden kaçınmalıdır çünkü fotoğrafta patlama yaparak çok öne çıkacağından kişilerin yüzleri çok soluk ve arka plan gibi durmaktadır. Kızlar genellikle abiye kıyafetleri tercih etmektedir fakat aşırı abiye kıyafetler ise mezuniyet fotoğrafları için uygun olmamaktadır. Elbise seçimlerinde ise çok pırıltılı, taşlı ve aksesuarlı kıyafetlerden kaçınılmalı, sade ve vücuda uygun elbiseler seçilmelidir. Bu fotoğraflarda tulum ve saloped gibi kıyafetler ise önerilmemektedir.

Takılar ve Ayakkabı Seçimi de Önemli

Mezuniyet fotoğrafları çekiminde küpe haricinde aksesuar takılması uygun olmamakta, küpelerin ise sade ve giyilen kıyafetle uyumlu olması gerekmektedir. Ayakkabı seçimi de mezuniyet fotoğraflarının önemli bir parçasıdır. Kızların ince ve yüksek topuklu ayakkabıları seçmesi daha düzgün ve şık bir görünüm sağlamaktadır. Erkeklerde ise koyu renk makosen ayakkabılar daha uygun olmaktadır. Ayakkabı seçiminde rugan tercihi ise kıyafete uygunsa yapılmalı, genellikle ise tercih edilmemelidir.