LOADING

Manken Olmak İçin Ne Tarz Eğitimler Almak Lazım?

Kas 15th, 2018

Manken Olmak İçin Ne Tarz Eğitimler Almak Lazım?

Ülkemizin en gözde meslekleri arasında bulunan mankenlik ve modellik, çoğu genç kızın çok istediği bir hayal. Manken ve model olabilmek için bir takım şartları taşıyor ve fiziki görüntünün de elverişli olması gerekir. Mankenlik sadece fiziki olarak ölçülerin tam olması değildir. Podyumda verilen koreografiyi uygulayabilmek, kıyafeti taşıyabilmek ve enerjisiyle pozitif bir izlenim uyandırmak demektir. İnsanların gözü sizde olacağı için özel hayatınız ile de örnek olmanız gerekir. Mankenlik hayatın birçok alanından kesitler içeren bir meslektir.

Manken Olmak İçin Neler Gereklidir?

Orantılı ve istenilen vücut ölçülerine sahip olmak, istenilen kıyafeti veya aksesuarı güzel taşımak, güler yüzlü olmak, yetenekli olmak, mankenlik ve modellik eğitimi almak gibi bir takım şartları vardır. Mankenlik eğitimi olmazsa olmazdır. İsmi duyulan ve her yerde aranılan bir manken için eğitim şart. Mankenlik sahnede sergilenen bir sanattır ve manken kendi tarzını kendi belirler.

Mankenlik Ajanslarının Önemi

Birçok genç hayalini gerçekleştirmek için mankenlik ve modellik ajanslarına başvuru yapar. Mankenlik ajansı televizyon ve podyuma oyuncu ve manken kazandırmak için kurulmuş ajanslardır. Başvuru yaptığınız mankenlik ajansı tarafından değerlendirilir ve kısa bir çekim sonrası ışığınız varsa televizyon ve defilelerde boy göstermeye başlarsınız. Mankenlik ajansları sadece fiziki ölçülere bakan ajanslar değildirler, görüşmeye geldiğiniz zaman auranız ve verdiğiniz enerjinin büyük önemi vardır. Yurt dışında yaşayan ünlü modellerin keşfedilme hikayelerini hep duyarız ve biliriz, yolda, metroda, alışveriş merkezinde aniden keşfedilmişlerdir. Hem vücut özellikleri hem de verdiği enerjiye göre seçilirler. Ülkemizde de bazı ünlü ajansların bu yöntemi uyguladığı bilinmektedir.

Mankenlik Eğitimi Nasıl Alınır?

Herhangi bir ajansa başvuru yaptıktan sonra başlayan süreçtir. Mutlaka eğitimin alınması gerekir. Bağlı olduğunuz ajans sizi yönlendirir veya siz mankenlik eğitimi veren bir akademi bularak kayıt yaptırırsınız. Eğitimler genelde haftada bir veya iki gün şeklinde planlanır ve yaklaşık bir ay kadar sürer. Eğitimlerin bitiminde yapılan değerlendirme ile başarılı olup olmadığınız belli olur. Size verilen sertifika ile televizyon ve podyum dünyasına başvuru yapabilirsiniz. Her reklamda farklı yüzleri görmemizin sebebi budur. Eğitimlerinizi tamamlayın ve kariyeriniz için ilk adımı atın.

Mankenlik Eğitiminin İçeriği Nedir?

Mankenlik eğitimi yürüyüş ve dönüş eğitimi, podyumda duruş eğitimi, müzik eşliğinde yürüyüş eğitimi, poz verme ve duruş eğitimi, kıyafet ve aksesuar taşıma eğitimi, koreografi eğitimi, stil ve tarz çalışmaları, sahne önü ve sahne arkası eğitimleri gibi birçok eğitimden oluşur. Ayrıca iş ile ilgili konuların dışında nezaket kuralları, kendine güven, cilt ve saç bakımı gibi konular hakkında da bilgi verilmektedir. Mankenlik çok yönlü bir meslektir. Sürekli göz önünde olmak sürekli bakımlı olmayı gerektirir. Bu eğitimlerin amacı kişiyi sahneye alıştırmak ve ilk deneyiminde profesyonel bir hizmet sunmasını sağlamaktır. Eğitimde başarılı olanlar için stüdyo ve dış moda çekimi yapılır ve sektörle ilgili alanlara yönlendirilir. Mankenlik ajansı bursa manken olma yolunda size tüm eğitim fırsatlarını sunan bir ajanstır. Sanıldığının aksine mankenlik sadece bayanların işi değildir. Erkeklerinde başvuru yapacağı bir alandır.

Fotomodellik Nedir?

Fotomodel ürün tanıtımı ve reklam çekimi gibi tanıtım yapılan kategorilerde poz veren kişi demektir. Fotomodel olmak isteyen biri her sektörde iş bulabilir. Genellikle ürün tanıtımlarında bölüm bölüm ayrılır. El, yüz, ayak gibi istenilen kriterleri taşıyorsanız size sunulan işleri alabilirsiniz. Mankenlik kadar profesyonel olmasa da yüzünüz güzelse yüz mankeni olarak çok iyi işlere imza atabilirsiniz. Fotomodellik bir ekip işidir. Fotoğrafları çeken kişi, makyajı ve saçı yapan kişi çok önemlidir. Fotomodel olmak için çok ayrıntılı olmasa da küçük bir fotomodellik eğitimi almanız gerekir.

Fotomodellik Eğitimi Nasıl Olur?

Fotomodel eğitiminin amacı mesleğinizde sizi her zaman ileriye taşımak ve profesyonel işlere imza atmanızı sağlamaktır. Birçok ajans fotomodel alırken eğitimini tamamlamış ve profesyonel olmasını istemektedir. Fotomodellik eğitimi alırken işinizin inceliklerinin yanı sıra duruş, oturma, yürüme, nezaket kuralları gibi birçok alanda eğitim verilmektedir.

Katalog çekimleri yapılır ve fotomodel olmak için güzelliğin yanı sıra fotojenik olmak ilk şarttır. Poz vermek, bakış, eda, duruş çok önemlidir. Eğitimi tamamlayan kişiler firmalara yönlendirilir.