LOADING

Abdullah Çavdar İle Cast Ajans Üzerine Röportaj

Ara 11th, 2018

Abdullah Çavdar İle Cast Ajans Üzerine Röportaj

Nurettin Yıldırım : Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Abdullah Çavdar : Bursa’nın Gemlik ilçesinde doğdum.Liseyi orada bitirdikten sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo ve Televizyon programcılığı bölümünü kazandım.
Okula başladığım gibi iş hayatına da başlamış oldum , 11 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. 2 yıl kadar Osman Tan Erkır ile Pop Star Alaturka ve Anında Görüntü Show programlarında yapım asistanı olarak çalıştım. Ardından 6 ay kadar yurtdışında bulunduktan sonra Cast Ajanslarında Çalışmaya başladım..
27 farklı şehirde Sinema dizi ve Reklam Cast Direktörlüğü yaptım. Şuan da iki yıldan beri kendi Cast Ajansımda Reklam Cast Direktörlüğü ve No name oyuncu menajerliği hizmeti vermekteyim

Nurettin Yıldırım : Ne kadar zamandan beri Menajerlik ile uğraşıyorsunuz

Abdullah Çavdar  : Kendi firmam ve çalışmış olduğum farklı firmalar dahil toplam 8 – 9 yıldır oyuncu menajerliği hizmeti vermekteyim.

Nurettin Yıldırım : Ajansınız ne zaman faaliyete geçti

Abdullah Çavdar :  2 yıl kadar önce kendi ajansım olan Abdullah ÇAVDAR Casting & Management’ı   İstanbul Mecidiyeköy’de kurmuş bulunmaktayım

Nurettin Yıldırım : Neden Ajans Sahibi olmak istediniz? Sizi bu mesleğe çeken sebepler nelerdi?

Abdullah Çavdar : Sektörde edinmiş olduğum tecrübelerle oyuncalara ve yapım firmalarına daha iyi hizmet vermek için en doğru adımın kendi firmamı kurmak olduğunu düşündüm.

Nurettin Yıldırım : Oyuncu, Manken, Model olmak isteyenler için ne gibi önerileriniz olacak?

Abdullah Çavdar : Öncelikle oyuncu olmak isteyenler için tavsiyelerim olacak. Oyuncu adaylarının en başta kendi öz yeteneklerinin olup olmadığını doğru tespit etmeleri gerekiyor. Eksik gördükleri taraflarını eğitimle tamamladıktan sonra doğru menajer yada doğru ajansı tespit edip bu kuruluşlardan sadece bir tanesi ile çalışmalarını tavsiye ederim.
Çünkü bir çok ajansta bulunan oyuncu hem maddi hem de manevi kayıplara uğrayabilir. Modeller (manken) içinse durum birazcık daha farklı çünkü modellerin dış görünüşlerine her zaman çok dikkat etmeleri gerekiyor.. Boy ve beden ölçüleri açısından standart ölçüleri sahip model adaylarını Spor ve Sağlıklı beslenmeyle her zaman yakalamış olduğu ölçüleri korumak zorundadır

Nurettin Yıldırım : Bu sektöre girmek isteyen kişilerin yaşam tarzı nasıl olmalı?

Abdullah Çavdar : Sektörü model manken oyuncu değil de genel olarak ele alırsak insanların istedikleri iş ile ilgili belli bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekiyor ve bunu destekleyecek doneleri İnstagram , Facebook gibi mecralarda takip ettikleri hayranı oldukları kişilerin yaşantılarına bakarak az çok ne yapmaları gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirler.Çünkü çok kez karşılaştığımız durumlarda oyuncu yada model adaylarının yapacakları işle ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını görüyoruz ayrıca sadece güzel ve yakışıklı olmak yetmiyor genel kültür açısından da donanımlı olmak gerekiyor..Toparlayacak olursak insanlar her zaman kendini eğitmeye ve yenilenmeye açık olmaları gerekiyor

Nurettin Yıldırım : Cast Ajanslarının Önemi nedir?

Abdullah Çavdar : Doğru ve güvenilir Cast Ajansları sektörün ihtiyacına göre kişileri belirleyip yapımcı firmaların talepleri doğrultusunda istenilen brieflere doğru kişileri yönlendirir.Çalışacağınız cast ajanslarının sosyal medya üzerinden yaptıkları işlere bakıp sizin için ne kadar kaliteli olup olmadığını görebilirsiniz.

Nurettin Yıldırım : Ajansların Oyuncu ve Modellerden Talepleri nedir

Abdullah Çavdar : Birincisi online başvuru yaparak kayıt olmak istediğiniz ajansa doğru ve net fotoğraflarınızı göndermelisiniz mesala kendi firmamda yapılan online başvurulardan güneş gözlüklü çok uzaktan çekilmiş , yüzünün net belli olmadığı hiçbir başvuruya dönüş yapmıyoruz.Çünkü başvurunun en önemli kriteri doğru fotoğraftır.
Eğer sizi ajans uygun görüp çağırdıysa ağırlıklı siyah giyinmeye özen gösterin , ağır makyaj yapmayın , erkek adayları için saçı sakalı çok düzgün , kadın adaylar için ise en rahat şekilde yüzünün görüneceği saç stilini oluşturmalarını tavsiye ederim. Çünkü kayıt esnasında çekilen fotoğraflarla reklam yada dizi castlarına sunum yapılmaktadır.Aday kendini fotoğrafta nekadar doğru gösterebilirse o doğrultuda kaliteli işler alabilir

Nurettin Yıldırım : Cast Ajans Kelimesinin tam anlamıyla açılımını yapar mısınız?

Abdullah Çavdar : Cast kelimesi İngilizceden dilimize yerleşmiş Türkçe karşılığı oyuncu anlamına gelen bir kelimedir. Biz Türkçeleşmiş haliyle oyuncu ajansıyız

Nurettin Yıldırım : Cast Ajansları Para Talep ederler mi?

Abdullah Çavdar : Doğru ve düzgün iş yapan Cast ajansları kesinlikle para talep etmezler. Çünkü belli şekilde yaptıkları hizmet sonucu oyuncuyu işe gönderirler ve gönderdikleri oyuncu üzerinden kendi haklarına düşen komisyonu kesip oyuncunun hakkını verirler. Yani fotoğraf çektirmek için para , kayıt için para bunlar çok gereksiz şeyler çünkü aynı fotoğraf makinesi ile film kullanmadan kartlara dolum yaparak fotoğraf veya video kayıtları oluyor. Bunlar düzgün çalışmayan amaçları oyuncu adaylarını dizilere  sinema ve reklamlara yönlendirmek değil.  Amaçları sadece kayıt olan kişiler üzerinden  para toplamak olan insanlardır. Bu kişiler kısa yoldan zengin olurlar. Bu yüzden hiçbir şekilde hiçbir yere kayıt ve ya fotoğraf karşılığı ücret ödemeyin. İşte sizin CV’nizi yapacağız bu fotoğrafları baskı yapacağız diye kandırıp ki ne CD kaldı ne de başka bir şey artık bu türlü işlemler mail üzerinden her şey elektronik ortamda. Bu yüzden bu teknik ekipmanlara bir kez para veriliyor. Yani bir fotoğraf makinesini bir harici kartı stüdyo ışıklarını bir defa alıp yıllarca kullanıyorlar. Ben bu olaya canlı şahit oldum. 1 günde 15 – 20 kişinin 200 TL’den ajanslara ödeme yaparak kayıt olduğunu gördüm. Bu yüzden bu tarz ajanslara , para tuzağı olan yerlere kayıt olmasınlar. İnsanların hayallerini çalarak ajans işi yapanlara para tuzağı diyoruz. Unutmayalım İstanbul da resmi vergi dairesine kayıtlı 700 küsür ajans var bunların içerisinde maksimum 20 tanesi adam gibi işini yapıyor. Herkes sosyal medya hesaplarından internet sitelerinden baksın. Ofislerine gidip gördüklerinde emin olun ofisleri bile bir değişik oluyor o insanların..O ofislerin enerjisi bile bir başka oluyor , bir de İnstagram hesaplarında yorum kısmı kapalı olan ajanslardan uzak durmanız gerekli. Bu kişilerin yorum kısmını kapatma sebepleri kötü yorumları insanlardan gizleyip , herkesin gelip ücretli kayıt olmasını kazanç bilen kişilerdir

Nurettin Yıldırım : Peki, her önüne gelen ünlü oluyor sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Abdullah Çavdar : Şimdi şöyle her önüne gelen ünlü olmuyor , her ünlü olanın kesinlikle bir özelliği oluyor. Mesela çok güzel gözlü oluyor ama bunun yanında yetenekli de oluyor. Sadece çok yetenekli olmak yetmiyor , bir artısı oluyor çok güzel sesi oluyor çok güzel fiziği oluyor bunun gibi bir çok özelliği oluyor. Yani çok iyi müzisyendir çok iyi şarkı söylüyordur. Bir şekilde bir diğerinden farkı oluyor.. Miss Model’dan da Miss Turkey’den çıkmış insanlarda ünlü oluyor. Ama bunlarda zaten belli bir yarışmanın derecesini alarak oluyor. Onun haricinde dizilerde hiç görmediğimiz ama sonradan ünlenen insanların hayatlarına bakıldığı zaman, eğitim hayatlarında çevresel olarak, mesela kız 18 yaşında ama 10 yıldan beri tiyatroyla uğraşıyor ; piyano biliyor keman biliyor şan dersleri almış vs bunun gibi bir çok özelliği var yada erkek yıllardır spor  yapmış kendine bakmış eğitim almış , diksiyon oyunculuk gibi eğitimler almış 20 – 25 yaşına gelmiş bunlar bu şekilde fark yaratıyor.Kimse damdan düşer gibi olmuyor. Hadi ben geldim beni ünlü yapın hadi ben ünlü oldum diye bir şey yok. Hepsinin bir özelliği var. Hepsinin bir başkasına oranla bir şeyi daha farklı oluyor. Bu özellikleri tespit etmek gerekiyor , Ben yazının başlarında da belirttim. Önce herkes kendi öz yeteneğinin farkına varacak. Kendini fark eden insan fark yaratır.

Nurettin Yıldırım : Meslek hayatınızda yaşadığınız en komik ve en kötü/şansızlık diyelim yaşadığınız bir olayı paylaşabilir misiniz?

Abdullah Çavdar : Meslek hayatımda şöyle bi şanssızlıkyaşadım. Bir gün set yerine gitmek için yola çıkmıştık. Oyuncular vardı servis içerisinde benimde çok sevdiğim bir yapımcımızın setiydi. Bende sete gitmek zorundaydım.  Sabah konum attılar fakat konum bi yerde bitiyor. Yani bittiği yerde bir köy var fakat köyden sonra konum göstermiyor. Ama onlar beş altı köy uzakta olduklarını söylüyorlar. Bu dediği olay İstanbul Anadolu yakası Gebze taraflarında oluyor. Biz yaklaşık 5 saat 6 saat seti aramıştık bütün köyler birbirine benziyordu. Baya bi seti aramıştık o gün. Seti iptal etmek zorunda kaldılar bu da bize bir ders oldu. Ertesi gün prodüksiyon bizi götürdü baya bi setin maliyeti olmuştu bizimde yapacak bir şeyimiz yoktu. En büyük talihsizliğimiz bu olaydı. Komik tarafını şöyle özetleyeyim aslında sette her an her şey komik. Yani set kaçta bitecek sorusu bile bazen durum komedisi haline geliyor , yine mi poğaça abi denmesi kahvaltı için oda bazen komik esprili durum haline geliyor. Sette aslında böyle komik değil de setlerde daha çok durum komedileri var anlık insanların sette kendilerini eğlendirmek için yaptığı çok komik anlar yaşıyoruz.

Nurettin Yıldırım : Sosyal medyanın mesleğinize katkısı oluyor mu?

Abdullah Çavdar : Sosyal medya şu an kitlelere ulaşmak için bazı şeyleri duyurmak için , reklam özellikle bizim işimizin kalbi , ürünlerin ya da kişilerin kendi PR ve reklamlarını yapması için çok güçlü bir alan. Yani televizyondan , gazeteden , sinemadan , diziden daha etkili. Yapılan araştırmalarda insanlar ortalama günlük 3-4 saatlerini İnstagram , Facebook Twiter gibi mecralarda geçiriyor. 1 dakika da 10 bin 20 bin 100 bin hatta milyonlarca kişiye erişim sağlanıyor. Bu insanlar nerede olursa otobüste de bunu görebiliyor yürürken de yemek yerken de. Bu yüzden sosyal medya bizim insanlara ulaşmamız ve doğru yüzleri bulmamız için çok etkili bir alan.  Sosyal medyayı çok iyi kullanmaya çalışıyoruz. Tabi ki bunun uzmanı değiliz. Bir şekilde kendi öğrendiklerimizle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama yakın zamanda belki bir sosyal medya uzmanına bütün hesaplarımızı bırakıp daha profesyonel bir ekip çalışmasına dönüştürebiliriz

Nurettin Yıldırım : Sosyal medya Hesaplarınız nelerdir
Abdullah Çavdar : @abdullahcavdar , @abdullahcavdar_casting_mngmnt , @checkiyoruz

http://www.abdullahcavdar.com.tr